Домашно насилие е един от най-сериозните социални проблеми, пред който се изправя България през последните години. За да се справи с тази нарастваща заплаха, държавата стартира Национална програма за превенция и защита от домашното насилие, която ще бъде в действие до 2026 г. Програмата предвижда отпускането на близо 500 000 лева годишно за различни мерки, насочени към подпомагане на жертвите, както и за превантивна работа с извършителите на насилие(fakti.bg)(BNR News).
Мерки и финансиране
Националната програма включва широка гама от мерки, насочени както към подпомагане на жертвите, така и към работата с извършителите на насилие. Същевременно държавата се ангажира да финансира проекти за предотвратяване на насилието чрез обучение на ключови професионалисти и предоставяне на специализирани програми. Част от финансирането в размер на 450 000 лева годишно ще бъде използвано за социални, психологически и правни консултации, както и за програми за защита на жертвите на насилие(BNR News)(FROGNEWS).
Една от най-важните цели на програмата е да осигури защита на жертвите чрез настаняване в защитени жилища и предоставяне на правна помощ. Тази мярка цели да предложи на пострадалите безопасно пространство и подкрепа, докато те се възстановяват от травмите на насилието. Освен това, ще бъдат създадени специализирани програми за работа с извършителите на насилие, фокусирани върху преодоляване на агресията и справяне с емоционалните проблеми, които водят до насилие(FROGNEWS)(MediaNews.BG).
Превенция и обучение
За да се намали рискът от бъдещи случаи на домашно насилие, програмата ще обхване и обучение на съдебните органи, служителите на Министерството на вътрешните работи (МВР), както и на медицински и социални работници. Това обучение ще бъде част от стратегиите за повишаване на компетентността на всички, които работят с пострадалите от насилие. Специални семинари и информационни кампании ще бъдат организирани, за да се разпространи повече информация за възможностите за защита и възстановяване(fakti.bg).
Консултативни центрове и социална подкрепа
Националната програма също така предвижда създаването на консултативни центрове за жертви на насилие, където те ще получават подкрепа и помощ. В тези центрове ще се осигуряват както правни консултации, така и психологическа подкрепа. Допълнително, държавата ще финансира програми за реинтеграция на жертвите, с цел те да възвърнат контрола върху живота си(FROGNEWS).
Работата с извършителите на насилие
Програмата не е насочена само към защита на жертвите, но и към промяна на поведението на извършителите на насилие. През годините, изследванията показват, че много от случаите на домашно насилие са резултат на неконтролирана агресия и гняв. Затова ще бъдат създадени социални и психологически програми за тези извършители, с цел намаляване на риска от повторно насилие. Това включва работа по управление на гнева и справяне с емоционалните проблеми, които водят до насилие(BNR News)(MediaNews.BG).
Заключение: Домашното насилие – обща отговорност
Новата Национална програма за превенция и защита от домашно насилие е важна стъпка към справянето с този сериозен социален проблем. Със средства, които ще бъдат отпуснати за защита на жертвите, обучение на професионалисти и работа с извършителите, България се ангажира да намали мащабите на домашното насилие в страната. Домашното насилие е проблем, който изисква вниманието и усилията на всички – държавни институции, граждански организации и обществеността(fakti.bg)(FROGNEWS)(MediaNews.BG).