Пожарите в България: Кризата на липсваща техника и неефективно управление

Пожарите в България

Пожарите в България през 2024 г. се превърнаха в критична ситуация, която подчертава дългогодишните структурни проблеми в противопожарната защита на страната. Летните месеци донесоха със себе си интензивни горски пожари, обхванали обширни територии в различни части на страната, включително критични райони в Пловдивско и Хасковско. Въпреки усилията на местните и международните екипи, кризата разкри сериозни слабости в капацитета на България да реагира на подобни бедствия.

Основният проблем, който изпъква, е липсата на адекватна противопожарна авиация. България разполага само с няколко военни хеликоптера, които често са претоварени с мисии и не са специализирани за гасене на пожари. За да се справи с текущата криза, страната бе принудена да потърси помощ от международни партньори, като Чехия, Турция и Франция, които изпратиха хеликоптери и противопожарни екипи. Въпреки тези усилия, огнеборците са изправени пред сериозни затруднения поради труднодостъпния терен и недостатъчната техника на място.

Пожарите в България

Липсата на собствени противопожарни самолети е следствие от дългогодишното неглижиране на необходимостта от модернизация на противопожарната инфраструктура. Докато много страни от ЕС вече разчитат на специализирани самолети за гасене на пожари, България продължава да се осланя на остарели военни хеликоптери и на помощ от чужбина. Ситуацията е още по-усложнена от липсата на координация и бавната реакция при критични ситуации.

Климатичните промени и повишените температури само увеличават риска от пожари, като се очаква тези тенденции да се задълбочават. За да се избегнат подобни кризи в бъдеще, е необходимо стратегическо планиране и инвестиции в специализирана техника, както и обучение на екипите. Необходимо е държавата да се ангажира с дългосрочни решения, които включват закупуване на противопожарни самолети и модернизация на съществуващата техника.

През последните месеци пожарите показаха, че въпреки международната солидарност, липсата на достатъчно ресурси и адекватно планиране поставя страната в опасност при всяка нова вълна от бедствия. Европейската комисия, например, предостави временно техника чрез механизма rescEU, но това не може да бъде постоянно решение за държава с толкова голяма горска покривка като България.

С оглед на нарастващите рискове, инвестициите в противопожарна авиация трябва да бъдат приоритет. В противен случай, всяко лято ще се превръща в ново изпитание, което българските граждани и природата не заслужават​ (nova.bg)​ (Новините от Казанлък – PressTV)​ (Труд – Новини, анализи и коментари)​ (bTV Novinite).

Каменна гора „Побити камъни“

Ще се радваме да чуем вашите мнения

Оставете коментар

Банер
Критик
Logo
Сравнение на продукти-елементи
  • Total (0)
Сравнете
0
Shopping cart