Срутилия се покрив в НБУ – още едно доказателство за системни пропуски в строителния контрол

Срутилия се покрив в НБУ
Банер

Срутилия се покрив в НБУ – На 27 август 2024 г., София беше разтърсена от поредния трагичен инцидент, този път на територията на престижния Нов български университет (НБУ). Докато много медии отразиха новината с факти, е време да разгледаме по-дълбоките причини и тревожните последици от този случай, който отново поставя под съмнение ефективността на строителния надзор и управленските процеси у нас.

Защо и как се стигна дотук?

По време на ремонтни дейности в аулата на НБУ, покривът, заедно с монтираните върху него фотоволтаични панели, внезапно се срути. Затрупан под отломките се оказа един от работниците, който оцеля, но със сериозни наранявания. Цели 40 минути отне на пожарникарите да го извадят от руините, използвайки специализирано оборудване. Пострадалият беше веднага транспортиран до „Пирогов“, където бе опериран в критично състояние​(dariknews.bg,Novini.bg,nova.bg).

Законни, но опасни дейности?

От Столичната община и ДНСК категорично заявиха, че няма нарушения на закона – ремонтът бил напълно легален, а фотоволтаиците – законно инсталирани. Но тук изниква въпросът: Какво точно означава “законно”, когато резултатът е срутена сграда? Дори и всичко да е “по правилата”, очевидно има нещо дълбоко погрешно в процесите, които позволяват да се стигне до подобни инциденти.

При първоначалната проверка стана ясно, че преустройството на залата не изисквало строително разрешение, тъй като било класифицирано като интериорна промяна. Това обаче повдига сериозни въпроси за регулациите и нивото на надзор върху подобни дейности. Ако този ремонт не е изисквал по-строг контрол, защо резултатът е фатален? Какво още трябва да се случи, за да разберем, че регулаторните органи са прекалено либерални по отношение на безопасността?​(FROGNEWS,nova.bg).

Управленски пропуски и некомпетентност

Ръководството на НБУ се защитава, като твърди, че договорът със строителната фирма е напълно изряден. Но на кого служи тази “изрядност”, когато самият покрив се срутва? Очевидно, зад “изрядността” на документите се крие или лошо планиране, или некомпетентност, които поставят на риск не само живота на работниците, но и бъдещата безопасност на студентите и преподавателите. Инцидентът се случи по време на ваканцията, което може да се разглежда като късмет, но е ли нормално безопасността на хората да зависи от случайността?​(fakti.bg,nova.bg,nova.bg).

Реакцията на властите: Превенция или формалност?

След инцидента, кметът на София Васил Терзиев незабавно нареди проверки на всички общински сгради с покривни конструкции, особено такива с фотоволтаични инсталации. Но дали тези проверки ще доведат до реални действия или просто ще останат формалност? В миналото сме виждали как след подобни трагедии реакциите са краткотрайни и резултатите често остават само на хартия. Реалният въпрос е: кога ще започнем да мислим проактивно и да предотвратяваме, вместо да реагираме след факта?​(FROGNEWS,nova.bg).

Заключение: Нуждата от промяна

Инцидентът в НБУ не е просто случайност или единствена изолирана грешка. Той е симптом на по-дълбок проблем в строителния контрол, регулациите и управлението на проектите в България. Докато управляващите и ръководствата на институциите не поемат истинска отговорност и не се наложат по-строги стандарти, подобни случаи ще продължат да се повтарят.

Трагедията се размина с минимални щети, но следващият път може да не сме толкова късметлии. Колко още трябва да падне – буквално и преносно – преди да разберем, че нещо е дълбоко сбъркано в системата?

Накрая, остава въпросът: кой ще бъде държан отговорен и дали изобщо ще има последици за поредната демонстрация на управленска некомпетентност и строителна небрежност? Времето ще покаже, но ако не се вземат мерки сега, бъдещите инциденти са само въпрос на време.

Как социалните медии влияят върху изкуството и културата?

Ще се радваме да чуем вашите мнения

Оставете коментар

Критик
Logo
Сравнение на продукти-елементи
  • Total (0)
Сравнете
0
Shopping cart